Fiberbokse (ODF) 

25 varer

Vi har et bredt og alsidigt udvalg af fiberbokse (ODF) til dig

OptoPro tilbyder et omfattende udvalg af højkvalitets fiberbokse også kaldet for ODF, til dig. Alle fiberbokse er på lager, og du kan finde dem i forskellige størrelser og farver. Vi har blandt andet 3M fiber vægboks, 19 fiber udtræksboks og BX24 19 fiberboks.

 

En fiberboks giver forbindelse med et netværk, så den er en forudsætning for, ...

Vi har et bredt og alsidigt udvalg af fiberbokse (ODF) til dig

OptoPro tilbyder et omfattende udvalg af højkvalitets fiberbokse også kaldet for ODF, til dig. Alle fiberbokse er på lager, og du kan finde dem i forskellige størrelser og farver. Vi har blandt andet 3M fiber vægboks, 19 fiber udtræksboks og BX24 19 fiberboks.

 

En fiberboks giver forbindelse med et netværk, så den er en forudsætning for, at man kan få fibernet. Fiberboksen sikrer, at du får et lynhurtigt og stabilt internet.

 

En fiberboks skal desuden forbindes til din router med et kabel. Når routeren og fiberboksen er forbundet, kan du få adgang til trådløst internet på alle dine enheder i hjemmet.

 

Hos OptoPro kan du finde mange forskellige fiberbokse i top kvalitet. Tag et kig her på siden og se vores mange varianter af fiberbokse.

 

En fiberboks (ODF) sikrer dig stabilt internet med et RJ-45 stik

Når man skal forbinde sin PC eller router og TV-boks til en fiberboks, så skal man bruge netværkskabler med et RJ-45 stik. RJ-45 er et otte PINs stik, der bruges til at forbinde computere på lokale netværk. De blev oprindeligt kun brugt til telefoner, men er siden hen blevet anvendt til højhastighedsmodemer og andre computernetværk.

 

Vores udvalg af RJ45-produkter består af en række forskellige kvalitetsprodukter. Vi har både medieconvertere, montagebokse, patchpaneler, sokler samt et produkt, der gør det muligt at lave en værktøjsfri tilslutning ud fra både flertrådede samt massive kabler.

 

RJ45 refererer til en kabelafslutningsspecifikation, der specificerer fysiske han – og hunkoblinger og stift tildelingen af ledninger i telefonkabler og andre netværk, der bruger RJ45 forbindelser.

 

Har man et PDS-kabel, så kan en RJ45 tilkobles i enden på kablet og på den måde bliver det til et færdigsamlet netværkskabel.

 

Køb en fiberboks (ODF) hos OptoPro

Hos OptoPro har vi et stort udvalg af fiberbokse. Du kan altid finde en fiberboks som passer til dit behov.

 

Vi står altid klar til at hjælpe dig, hvis du har nogle spørgsmål til vores fiberboks eller andre ting. Du er altid velkommen til at kontakte os på telefon eller mail.

 

Om os

OptoPro blev grundlagt i august 2012 som et grossistled på fiber optiske produkter. Siden er produktpaletten udvidet med kobber netværksprodukter og diverse tilbehør – alt sammen i tæt samarbejde med vores mangeårige trofaste leverandører.

 

Vi har sammensat et team af medarbejdere med mange års erfaring og kompetencer fra branchen, som gør deres yderste for at give den helt rigtige service og support. Vores styrke ligger netop i en stor viden om de produkter vi forhandler, samt meget stærk support, for vi mener at tætte medarbejdere er bedre end blot et kunde/leverandør forhold.

 

Hos OptoPro investerer vi i kunderne ved at tilbyde gratis undervisning i brug af vores produkter – dog i den udstrækning af det kan klares over et par kopper kaffe.

 

Nøgleord hos OptoPro er ære, ærlighed og rene ord for pengene. Vores mål er via leveringsdygtighed, produktviden, support og god service at blive blandt de foretrukne samarbejdspartnere indenfor datanetværkskabning. 

 

Hos os kan du finde et stort udvalg af fiber optiske produkter, herunder en fiberboks og en fiber adapter. Du kan finde en fiber adapter i alle fiberstørrelser.

 

Mere

• Flere adapter muligheder, 12 SC Duplex eller LC Quad.• Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.

• Flere adapter muligheder, 12 SC Simplex eller LC Duplex.• Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.

• Flere adapter muligheder, 24 SC Simplex eller LC Duplex.• Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.

• Flere adapter muligheder, 24 SC Duplex eller LC Quad.• Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.

• Flere adapter muligheder, ST (Simplex) FC (Simplex). • Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.

• Flere adapter muligheder, ST (Simplex) FC (Simplex). • Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.

• Paneler er tilgængelige i singlemode eller multimode med SC, LC, ST, FC pigtails og connectors.• Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Fremstillet af anodiseret jern. Sort• Leveres med selvklæbende twistlock, panel fastgørelseskit og standard fleksibel kabelindføring.• Vi leverer alle typer 19” paneler, ring til os når du har specielle ønsker.

• Indendørs vægmonterbar fiber patch boks.• B: 220 x H: 150 x D: 50mm.• Inkluderer udskiftelige plader til SC duplex, ST og FC (D-mount) konektorer, til 12 fibre.• Flammehæmmende plast.• Løsning til Access Network: FTTH/FTTB/CATV, Wireless Network: Backhaul

• Indendørs vægmonterbar fiber patch boks.• Op til 48 splidsninger og 12 SC simplex adaptor og 4 x K7 5 mm splidsekassetter.• Flammehæmmende plast.• Løsning til Access Network: FTTH/FTTB/CATV, Wireless Network: Backhaul.Billedet viser fibervægboksen med monterede samleled og K7 splidsekassetter. Disse komponenter skal købes separat.

• Indendørs FTTH Vægudtag til overgang fra fiberinstallation til arbejdsstation kobber patch kabel.• Fungerer med både fiber og kobber.• Plads til 2 SC og 1 RJ-45  konnektorer.• Kapacitet til 2 splice-on pigtails.• Kompatibel med 3M™ No Polish Connectors.

• Vægbox, lavet af stål til indendørs brug.• To låger til nem adgang for fiberen.• Indeholder op til 24 splisninger og 24 SC konnektorer.• To indgangs, og to udgangsporte til kabler.

Fiber splidseholder for 8 varmekrymp-splidsesøm i hver holder til splidsekassette.

Op til 16 splidsesøm i 4x4 indsats. Kræver 2mm splidsesøm. Leveres med selvklæbende underside for hurtig montering.

Splidsekassette med låg. Inkluder splidsesøm op til 12 fiber.

• Paneler er tilgængelige i singlemode eller multimode med SC, LC, ST, FC pigtails og connectors.• Robust metalhus• DIN-skinneholder med skruesæt medfølger• Inkluder splejsekassette, splejholder og 1 x kabelforskruning M20

• Flere adapter muligheder, 24 SC Simplex eller LC Duplex.• Udtrækbar for nem adgang til fiber.• Plastfordelingsramme til splidsning og kabelafslutning.• Inkluderer splidse kassette - (op til 48 splidsninger) og forankring af indgangskabel.

Udendørs/indendørs vægmonterbar fiber distributionsboks. Op til 48 fibre - op til 144 fusionssplidsninger. IP55, LSZH.Inklusiv K7 splidsekassetteramme til 3M's K7 serie af splidsekassetter. Optil 12 stk.  K7 splidsekassetter. Disse komponenter skal købes separat, se info på 3M's K7 splidsekassetter.

• Udendørs vægkasse lavet af slagfast plast, UV-bestandig og vejrbestandig, IP65.• Plads til 1 x 8 eller 1 x 4 PLC splitter.• Kapacitet til 12 SC Simplex adaptere.• Væg og mast monterbar.• 2 hovedporte er til 1 loopkabel eller 2 kabler med maks. Ø 12 mm.• Sikkerhedslås.• De 12 små porte, hver port kan holde 1 drop kabel• Overholder RoHS-standard.

•    Boks for udsplitning af loose tube kabel•    Kabel aflastning samt fordeling af fibre til forskellige skuffer•    Kan klipses direkte på kabel aflastningspladerne•    Op til 192 fiber / 16 tubes•    1 x kabelindgang fra Ø: 0 - 20 mm•    16 udgange for 5 mm miniflex•    Plade til opspænding på profiler•    Miniflex eller 5 mm rør bestilles separat

•    Miniflex slidset rør.•    100m pr. rulle.•    Halogen fri, Low Smoke (LSZH).

• Indendørs FTTH Vægudtag.• Op til 4 fibers og plads til 2 SC duplex eller 2 LC quad adaptor .• Kapacitet til 4 splice-on pigtails.• 1 indgangsporte til kabler, op til 10 mm.

• Indendørs FTTH Vægudtag.• Op til 12 fibre og plads til 6 SC simplex eller 6 LC duplex adaptorer .• 2 indgangsporte til kabler, op til 12 mm.

• Indendørs/Udendørs vægboks lavet af slagfast plast, UV-bestandig og vejrbestandig, IP65.• Kapacitet til 24 SC simplex adaptere eller 24 LC duplex adaptorer.• Væg og mast monterbar.• 3 hovedporte max. Ø 14 mm. 24 breakout kabler Ø 3 mm• Mulighed for plads til 1 x 8; 1 x16 eller 1 x 32 PLC splittere.• Sikkerhedslås.• Overholder RoHS-standard.

Et smart alternativ til konventionelle server rack møtrikker. Rackstuds ™ er designet til at passe 9,5 mm (3/8 ”) huller. Rackstuds ™ er lavet af en ikke-ledende fiberforstærket termoplast. Kan udskiftes med de gamle. Rackstuds ™ er let at installere

Nyhed

• Idendørs vægkasse lavet af slagfast plast, LSZH og beskyttelsesklasse IP65.• Plads til 48 splidsninger (4 splidse kasetter).• Kapacitet til 48 SC Simplex adaptere.• 4 kableporte med maks. Ø 12 mm.• Fiberbørste porte til 48 dropkabler• Sikkerhedslås.

Viser 1 - 25 af 25

Gå til toppen