Fiber adapter  

33 varer

Fiber adapter til alle situationer

Der findes ikke en adapter der kan det hele, når det handler om at transmitterer lyd. Derfor er der lavet specielle fiber adapterer afhængig af hvilken opgaved er skal løses. Det kan f.eks. være den helt klassiske jackstick-adapter, så dine elektroniske apparater igen kan udveksle signaler.

Har du et toslink kabel der skal forlænges elelr omdannes til en lydover...

Fiber adapter til alle situationer

Der findes ikke en adapter der kan det hele, når det handler om at transmitterer lyd. Derfor er der lavet specielle fiber adapterer afhængig af hvilken opgaved er skal løses. Det kan f.eks. være den helt klassiske jackstick-adapter, så dine elektroniske apparater igen kan udveksle signaler.

Har du et toslink kabel der skal forlænges elelr omdannes til en lydoverførsel, kan du medfordel benytte en fiber adapter til at omdanne toslinket til et mini stik, med eller uden en 90 graders vinkel. 

Du kan også bruge fiber adapteren til at forlænge dit kabel. I modsætning til et coaxial kabel, der sender lyddata som elektriske bølger, sender det optiske toslink kabel dataene som lysglimt, hvorfor disse data ikke forstyrres af støj udefra.

 

Vi har mange forskellige adaptere til lyd, herunder en fiber adapter. Du kan se vores store udvalg af fiber adaptere i udvalget på siden. Du er velkommen til at kontakte os hvis du er i tvivl om, hvilken fiber adapter du skal vælge.

 

Fiber adapter der passer dit behov

OptoPro tilbyder et omfattende udvalg af højkvalitets fiber adapter til dig. Alle adaptere er på lager, og du kan finde dem i forskellige størrelser og farver. Vi har blandt andet SC fiber adapter, LC fiber adapter og ST, FC, MTRJ, E2000 fiber adapter.

 

Alle vores fiber adaptere er i høj kvalitet. Du finder vores store udvalg i denne kategori  Få en formidabel lyd med en fiber adapter fra OptoPro. Dine gæster vil blive meget taknemmelige. 

 

Din leverandør af fiber adapter

Hos OptoPro har vi et stort udvalg af adaptere, herunder en fiber adapter. Du kan altid finde en fiber adapter som passer til dine behov.

 

I vores sortiment, finder du mange andre produkter end kun fiber adaptere. Vi forhandler blandt andet:
- Fiberbokse
- Fiberkabel
- Optisk kabel i høj kvalitet.

Vi står altid klar til at hjælpe dig, hvis du har nogle spørgsmål til vores fiber adapter eller andre ting. Du er altid velkommen til at kontakte os på telefon eller mail.

 

Om os

OptoPro blev grundlagt i august 2012 som et grossistled på fiber optiske produkter. Siden er produktpaletten udvidet med kobber netværksprodukter og diverse tilbehør – alt sammen i tæt samarbejde med vores mangeårige trofaste leverandører.

 

Vi har sammensat et team af medarbejdere med mange års erfaring og kompetencer fra branchen, som gør deres yderste for at give den helt rigtige service og support. Vores styrke ligger netop i en stor viden om de produkter vi forhandler, samt meget stærk support, for vi mener at tætte medarbejdere er bedre end blot et kunde/leverandør forhold.

 

Hos OptoPro investerer vi i kunderne ved at tilbyde gratis undervisning i brug af vores produkter – dog i den udstrækning af det kan klares over et par kopper kaffe.

 

Nøgleord hos OptoPro er ære, ærlighed og rene ord for pengene. Vores mål er via leveringsdygtighed, produktviden, support og god service at blive blandt de foretrukne samarbejdspartnere indenfor datanetværkskabning. 

 

Hos os kan du finde et stort udvalg af fiber optiske produkter, herunder en fiber adapter og fiber kabler. Du kan finde en fiber adapter i alle fiberstørrelser. Kontakt os i dag for at høre mere om vores produkter.

Mere

Singlemode SC/UPC simplex adaptor, blå, keramisk ferrule.

Singlemode SC/APC simplex adaptor, grøn, keramisk ferrule.

Singlemode SC/UPC simplex adaptor UDEN flange, BLÅ, keramisk ferrule.

Multimode SC/UPC simplex adaptor, beige, keramisk ferrule.Til brug i OM1 og OM2 multimode løsninger.

Multimode OM3 SC/UPC simplex adaptor, AQUA, keramisk ferrule.

Singlemode SC/UPC til ST simplex adaptor SC/FIT, BLÅ, keramisk ferrule.

Singlemode SC/UPC duplex adaptor, blå, keramisk ferrule.

Singlemode SC/APC duplex adaptor, GRØN, keramisk ferrule.

Multimode SC/UPC duplex adaptor, beige, keramisk ferrule.Til brug i OM1 og OM2 multimode løsninger.

Multimode OM3 SC/UPC duplex adaptor, AQUA, keramisk ferrule.

Multimode OM4 SC/UPC duplex adaptor, Lilla, keramisk ferrule.

Multimode SC/UPC til ST duplex adaptor, beige, keramisk ferrule.

Singlemode LC/UPC duplex adaptor SC/FIT, blå, keramisk ferrule.

Singlemode LC/APC duplex adaptor SC/FIT, GRØN, keramisk ferrule.

Multimode LC/UPC duplex adaptor SC/FIT, beige, keramisk ferrule.Til brug i OM1 og OM2 multimode løsninger.

Multimode OM3 LC/UPC duplex adaptor SC/FIT, AQUA, keramisk ferrule.

Singlemode LC/UPC duplex adaptor SC/FIT UDEN flange, blå, keramisk ferrule.

Multimode OM4 LC/UPC duplex adaptor SC/FIT, Lilla, keramisk ferrule.

Multimode OM5 LC/UPC duplex adaptor SC/FIT,  keramisk ferrule.

Singlemode LC/UPC simplex adaptor SC/FIT, blå, keramisk ferrule.

Singlemode 4 x LC/UPC quad adaptor SC/FIT, blå, keramisk ferrule.

Multimode 4 x LC/UPC quad adaptor SC/FIT, beige, keramisk ferrule.Til brug i OM1 og OM2 multimode løsninger.

Multimode OM3 4 x LC/UPC  adaptor SC/FIT, AQUA, keramisk ferrule.

Multimode OM4 4 x LC/UPC adaptor SC/FIT, Lilla, keramisk ferrule.

Gevind, møtrik og skruesikring. D-hul montering. Bruges til at koble to konnektorer sammen. Multimode er med fosfor bronze styr.

D-hul montering. Bruges til at koble to konnektorer sammen. Multimode er med fosfor bronze styr.

D-hul montering. Bruges til at koble to konnektorer sammen. Singlemode er med keramisk zirconia ferrule. Mellemledene er kompatible med Telcordia GR-326 specifikationer.

3M™ ST/SM simplex-samleled, singlemode med keramisk ferrule. Dette samleled med gevind er beregnet til montering i D-hul. Det overholder kravene i RoHS 2011/65/EU.

Gevind, møtrik og skruesikring. Det er beregnet til brug med frontplader med D-montering. Multimode er med fosfor bronze styr. Dette multimode-samleled er RoHS 2011/65/EU-godkendt der passer til ST/UPC-stik.

E2000-E2000 Singlemode simplex adaptor, zirconia ferrule. Det er beregnet til brug med frontplader med SC montering.

E2000/APS Singlemode simplex adaptor, zirconia ferrule. Det er beregnet til brug med frontplader med SC montering.

MTRJ/MTRJ mellemled bruges til at koble to MTRJ konnektorer sammen. Mellemledet er udført i polymer plast og benyttes til både multimode og singlemode.

Viser 1 - 33 af 33

Gå til toppen