Fiber adapter  

33 varer

Information om fiber adapter og mellemled

 

Fiber adaptere, også kaldt fiber optiske adaptere eller mellemled er designet til at forbinde fiberoptiske kabler.
Hos OptoPro har vi et yderst bredt udvalg, heriblandt følgende fiber optiske adaptere:

  •    

Information om fiber adapter og mellemled

 

Fiber adaptere, også kaldt fiber optiske adaptere eller mellemled er designet til at forbinde fiberoptiske kabler.
Hos OptoPro har vi et yderst bredt udvalg, heriblandt følgende fiber optiske adaptere:

  •          SC-adaptere
  •          LC-adaptere
  •          ST, FC, MTRJ og E2000-adaptere

Blandt disse typer af mellemled, findes versioner som kan forbinde følgende:

  •          Adapter til forbindelse af ét enkelt fiber-kabel (Simplex)
  •          Adapter til forbindelse af to fiber-kabler (Duplex)
  •          Adapter til forbindelse af fire fiber-kabler (Quad)

Benyttelse af fiber adaptere

Det er ok at bruge singlemode adaptere til at forbinde multimode kabler. Omvendt anbefales det ikke at benytte multimode adaptere til at forbinde singlemode kabler. Dette kan medføre en svækket signalstyrke.  

Sammenførte fiberkabler skal sikres værende samme core-diameter.
Her findes følgende (50/125 el. 62.5/125)

Almindelige fiber optiske adaptere benyttes til at sammenføre kabler med ens forbindelse. Eksempelvis (LC til LC og SC til SC). Ydermere findes der hybrid adaptere som tillader at forbinde kablerne på tværs af typerne.

Yderligere information omkring fiber adaptere

Ønskes yderligere viden eller information omkring vores fiber adaptere, er du mere end velkommen til at kontakte os. Her vil professionelt og venligt personale stå klar til at hjælpe med enhver henvendelse.

Mere
pr. side

Multimode OM3 SC/UPC simplex adaptor, AQUA, keramisk ferrule.

Multimode SC/UPC simplex adaptor, beige, keramisk ferrule.Til brug i OM1 og OM2 multimode løsninger.

Singlemode SC/UPC simplex adaptor, blå, keramisk ferrule.

Singlemode SC/APC simplex adaptor, grøn, keramisk ferrule.

Viser 1 - 4 af 33

Gå til toppen